قاچاقچیان ساعت دیواری پاندول دار در هنگام تحویل بار دستگیر شدند

ساعت دیواری پاندول دار مسلماً، اولین نشانه آزمایشی بود که داشتیم مبنی بر اینکه گرانش روی سطح زمین یکنواخت نیست. حتی قبل از پیشرفت‌های آیزاک نیوتن، شناخته شده بود که یک آونگ اگر نوسان کوچک باشد، مقاومت هوا ناچیز است و دما و طول ثابت می‌ماند همیشه برای تکمیل یک نوسان کامل به همان مقدار زمان نیاز دارد.

اما زمان چرخاندن آونگ در سطح زمین، نه تنها با طول، بلکه با دو عامل دیگر: ارتفاع و عرض جغرافیایی متفاوت است. این یک اشاره مهم به واقعیتی بود که ما اکنون آن را بدیهی می دانیم: اینکه جاذبه گرانشی از زمین به فاصله شما تا مرکز سیاره ما بستگی دارد، نه اینکه در کل سطح یکنواخت باشد.

این واقعیت که زمین حول محور خود می‌چرخد و این چرخش باعث برآمدگی استوا در مقایسه با قطب‌ها می‌شود، به این معنی است که با ضعیف‌تر شدن گرانش، یک آونگ زمان بیشتری برای تکمیل نوسان دارد.

بنابراین، هر ساعت دیواری پاندول دار باید بر اساس میدان گرانشی دقیقاً جایی که شما هستید کالیبره شود. اولین ساعت در قاره آمریکا نمایشی دیدنی از این اثر بود که علت اصلی آن قانون جاذبه بود!

اگرچه ما فکر می‌کنیم پرجمعیت‌ترین مناطق اروپا و آمریکای شمالی تقریباً در عرض‌های جغرافیایی یکسان هستند، اما کاملاً اینطور نیست. آمستردام، پرجمعیت ترین شهر هلند، در عرض جغرافیایی 52 درجه شمالی قرار دارد.

بوستون که بزرگ‌ترین شهر شمال قاره آمریکا بود، 10 درجه جنوبی‌تر است: در عرض جغرافیایی 42 درجه شمالی. دیگر مراکز عمده جمعیتی در قاره آمریکا حتی در جنوب‌تر و نزدیک‌تر به خط استوا قرار داشتند و این تفاوت را تشدید می‌کرد.

تغییرات ارتفاع نیز می تواند تفاوت ایجاد کند، به طوری که مکان های پست در نزدیکی قطب ها دارای بالاترین شتاب روی زمین تا 9.834 متر بر ثانیه هستند، در حالی که رشته کوه های مرتفع نزدیک استوا منجر به کمترین شتاب اندازه گیری شده: 9.764 متر بر ثانیه می شود.

با این حال، مشکل عرض جغرافیایی به ویژه در مورد زمان‌سنجی اهمیت دارد و ما می‌توانیم این را فقط با انجام یک محاسبه ساده ببینیم.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.